Wycieczka do Wadowic

12 listopada 2015

Dnia 16 października 2015 roku 54-osobowa grupa mieszkańców Jodłówki Tuchowskiej złożona m.in. z uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i rodziców towarzystwie księdza proboszcza i dyrektor szkoły udała się na wycieczkę – pielgrzymkę do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W ten sposób pragnęliśmy uczcić 37-mą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku. Podróż rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa. Później przypomniany został życiorys św. Jana Pawła II. Później można było się dowiedzieć z czego słyną Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska, ale także przez jakie miejscowości przejeżdżamy i dlaczego w Myślenicach jest większa mgła.
Po przyjeździe do Wadowic była chwila na zwiedzenie Bazyliki Ofiarowania NMP, gdzie odbyła się msza święta sprawowana przez księdza proboszcza Józefa Jaworskiego, a później trzy grupy, na które uczestnicy pielgrzymki zostali podzieleni, zwiedzały wraz z przewodnikiem Muzeum Dom Rodzinny Ojca świętego Jana Pawła II. Wizyta w tym muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji przypominające etapy życia i działalności św. Ojca Świętego, można poznać Wadowice z początku XX w., zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia, obejrzeć ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum jest bardzo nowoczesne, multimedialne i każdy – dorosły i dziecko – znajdzie tam dla siebie coś niezwykłego i ciekawego.
Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnej „papieskiej” kremówki, napicie się herbaty lub kawy, wymianę wrażeń. Był czas na małe zakupy, aby także i ci, którzy zostali w domu, mogli tego wadowickiego przysmaku spróbować. Wracając w kierunku Jodłówki Tuchowskiej grupa udała się do najsłynniejszego ośrodka pielgrzymkowego w Polsce i jednego ze słynniejszych w Europie i w świecie – Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam była chwila na modlitwę i zadumę w Bazylice Matki Bożej Anielskiej, przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
W drodze do domu w autokarze przeprowadzony został dwustopniowy quiz z wiedzy o życiu i działalności św. Ojca Świętego Jana Pawła II, który wywołał wiele emocji. Dla zwycięzców były nagrody ufundowane przez sponsorów, a wśród pozostałych uczniów rozlosowano wiele nagród pocieszenia. Na zakończenie ogłoszony został konkurs dla starszych uczestników wycieczki – na najciekawsze sprawozdanie z tego wydarzenia, dla młodszych uczestników ogłoszony został konkurs na pracę plastyczną poświęconą życiu i działalności św. Jana Pawła II.
Mimo niespodzianek, które zmuszały do zmiany planów i kolejności w realizacji programu wycieczki, wszyscy wrócili do Jodłówki w doskonałych nastrojach.