Dnia 9 października, w tym tak ważnym roku – 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jednocześnie w ponad 1600 szkołach sześciu województw uczniowie zmagali się z dyktandem niepodległościowym.
Jesienią 2013 r. w pilotażowej edycji konkursu wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów, w roku 2014 prawie 8 tysięcy, w 2015 – 9 tysięcy, a w roku 2016 prawie 16 tysięcy, w 2017 ponad 11 tysięcy uczniów z 490 szkół. W 2017 roku Dyktando pisali także uczniowie województwa śląskiego oraz z Łotwy i Ukrainy.
Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to projekt edukacyjny.
Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji
nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.
W tej żywej lekcji patriotyzmu wzięło udział 8 uczniów naszej szkoły z klas VI – VIII oraz III gimnazjum. Jedna uczennica, Weronika Smoszna z kl. III gimnazjum, uzyskała powyżej 75% punktów. Cieszymy się, że jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia ortograficzne i wiedzę historyczną. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za podjęcie wyzwania napisania Dyktanda i zapraszamy do kolejnej edycji za rok.