Święto szkoły

19 czerwca 2018

„Minuta ciszy po Twej śmierci, do dzisiaj trwa”
Oby te słowa pozostały z nami jak najdłużej. Podobnie jak pamięć o tegorocznym Święcie Szkoły.
Rozpoczęło się ono uroczystą Mszą Świętą. Potem przeszliśmy na grób patronki Szkoły Podstawowej, aby tam złożyć kwiaty i zapalić znicze. Następnie udaliśmy się do „Jodełki”, gdzie odbyła się główna część obchodów, poświęcona życiu oraz działalności Marii Kotulskiej. Przygotowana z wielką starannością przez uczniów klasy III gimnazjum wraz
z wychowawczynią, p. Elżbietą Marią Wiejacką, tym razem miała całkiem inny charakter niż dotychczas. Bowiem w jej przebieg czynnie włączyli się panowie z grupy teatralnej „Trubadur” działającej przy Zakładzie Karnym w Tarnowie – Mościcach pod kierunkiem p. Marcina Sitko.
Nastrojowa muzyka, odpowiednie kostiumy i dekoracje, liczne próby a także dbałość o szczegóły – wynikiem tego był spektakl ukazujący sceny z życia Marii Kotulskiej, dotyczące szerzenia oświaty oraz działalności w konspiracji, przez którą przyszło jej zginąć. W ten sposób również udało się pokazać jej poświęcenie i oddanie nie tylko dla uczniów, ale także mieszkańców Jodłówki Tuchowskiej.
Postać Marii Kotulskiej powinna zostać w naszej pamięci nie tylko ze względu na jej wpływ na budowę szkoły w Jodłówce Tuchowskiej. Przed wszystkim warto zapamiętać ją jako dobrą osobę – kogoś, kto nigdy nie odmówi bliźniemu w potrzebie.
Ważnymi elementami, które także pojawiły się w tym przedstawieniu, były nawiązania do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Postać marszałka Józefa Piłsudskiego czy działalność Rady Regencyjnej to tylko niektóre z poruszanych tematów, dotyczące rocznicy 11 listopada.
Po uroczystościach wszyscy zebrani zostali poczęstowani wojskową grochówką.
Była również możliwość odwiedzenia lokalnej Izby Muzealnej.