Kraina Tauronka to ogólnopolski konkurs edukacyjny dla szkół podstawowych w formie gry online, pokazujący jak bezpiecznie i oszczędnie korzystać z prądu, organizowany w ramach akcji „Bezpieczniki TAURONA”. Tegoroczna edycja konkursu trwała od 2 listopada 2015 roku do 28 lutego 2016 roku i podzielona była na cztery etapy o następującej tematyce:

1. Elektryzujące podstawy ( I etap: 02.11.2015 – 29.11.2015 )

2. Od elektrowni do domu ( II etap: 30.11.2015 – 03.01.2016 )

3. Prąd w naszym życiu ( III etap: 04.01.2016 – 31.01.2016 )

4. Oszczędzanie i zielona energia ( IV etap: 01.02.2016 – 28.02.2016 )

12 uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Kotulskiej w Jodłówce Tuchowskiej, wspieranych zarówno przez rodziców jak i wychowawcę, przystąpiło do realizacji zadań konkursowych z ogromnym zapałem. Uczniowie zdobywali punkty dla całej klasy rozwiązując cotygodniowe quizy oraz grając w gry zręcznościowo- logiczne. Ponadto w każdym etapie mieli do wykonania zadanie kreatywne – typu offline, dodatkowo punktowane, które mobilizowało wszystkich do wspólnego działania. Pierwszym zadaniem specjalnym było wykonanie komiksu opowiadającego historię Byczka Tauronka. Mimo, iż klasie nie udało się zając żadnego miejsca w pierwszym etapie, to czas spędzony nad komiksem nie był stracony. Uczniowie rozwinęli umiejętność współdziałania w grupie oraz poznali tajniki tworzenia komiksów. Drugie zadanie specjalne było nie lada wyzwaniem. Trzeba było wykonać witraże różnych urządzeń elektrycznych. Trzecie zadanie kreatywne polegało na wykonaniu plakatu, który przedstawiał Krainę Tauronka w zimowej odsłonie. Czwarte zadanie – makieta przedstawiająca Krainę Tauronka – zdobyła trzecie miejsce.

Uczniowie sumiennie wywiązywali się ze wszystkich zadań motywując się nawzajem. Przez te cztery miesiące uświadamiali sobie jak bardzo ważna w codziennym życiu, zarówno ucznia jak i później osoby dorosłej, jest samodyscyplina. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów, a także rodziców klasa zdobyła III miejsce i otrzymała nagrody rzeczowe: mobilne baterie Power Bank solarny Forever PB-016 5000 mAh. Warto wspomnieć, iż w konkursie wzięło udział 78 szkół z całej Polski.

Opracowanie: mgr M. Gawron-Macura