Sprawozdanie

7 czerwca 2013

25 maja 2013r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego p.t.: „Dzień Europy – poznajemy kraje europejskie”. Uczniowie klasy I i II gimnazjum, z pomocą wychowawców i nauczycieli, zaprezentowali w nim wyniki swojej wielotygodniowej pracy.
Tuż po powitaniu zgromadzonych na sali widzów, rozpoczęliśmy podróż po Europie. Wraz z chłopcami z II gim. lecieliśmy balonem. Udaliśmy się w daleką podróż. Zwiedziliśmy różne miejsca,zobaczyliśmy niezwykłe budowle. Po drodze rozmawialiśmy z kibicami Barcelony, odwiedziliśmy św. Mikołaja i spotkaliśmy się z Pippi Langstrumph.
Gdy wylądowaliśmy na miejscu, czekała na nas kolejna niespodzianka. Uczniowie klasy I i II gim. przygotowali makiety charakterystycznych obiektów Europy. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć z bliska Stadion Narodowy w Warszawie, Łuk Triumfalny w Berlinie oraz Big Ben w Londynie.
Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą osobliwości przyrodniczych występujących na naszym kontynencie. Uczniowie klasy II gim.zapoznali nas z gatunkami zwierząt niespotykanych w żadnym innym miejscu na Ziemi.
Aby usystematyzować naszą wiedzę, dotyczącą symboli narodowych niektórych państw Europy, dziewczęta z klasy I i II gim. przygotowały foldery w formie plakatów w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Zaraz potem wysłuchaliśmy hymnu Unii Europejskiej w trzech językach wykonanego przez uczennice klasy I i II gim.
W następnej kolejności nadszedł czas na przedmioty ścisłe. Prezentacja p.t.: ,, Wielcy matematycy’’ oraz zarys biograficzny Marii Curie-Skłodowskiej pozwoliły poznać wybitnych naukowców żyjących w Europie na przestrzeni wieków.
Oczywiście nie obyło się bez zagadek matematycznych z nagrodami. Pytania nie należały do najłatwiejszych, ale uczniowie naszego gimnazjum poradzili sobie z nimi bez problemu.
Po przerwie, w czasie której uczestnicy projektu zostali zaproszeni na degustację potraw ze wszystkich zakątków Europy, na scenie pojawili się uczniowie kl. III gim. Wykonali oni gościnnie utwór zespołu Ramstein p.t.: ,, America’’.
Uczniowie klasy I i II g im. nie zapomnieli też o istotnej roli jaką odgrywało w przeszłości i odgrywa do dziś chrześcijaństwo. Prezentacja p.t.: ,, Kościół w Europie’’ przypomniała nam pokrótce życiorysy świętych i błogosławionych , których postępowanie zmieniło sposób postrzegania świata przez wielu z nas.
Wśród uczniów naszego gimnazjum nie brakuje entuzjastów sportu, a w szczególności piłki nożnej. Prezentacja multimedialna i album p.t: ,,Liga Mistrzów’’ pozwoliły nam poznać wielkich sportowców podziwianych na całym świecie.
Kolejnym punktem programu była inscenizacja ballady Adama Mickiewicza p.t.: „Świtezianka”. Uczniowie klasy I gim. doskonale odegrali swoje role i odtworzyli klimat grozy i tajemniczości obecny w tym utworze.
Klasa I g im. przygotowała również ciekawostki i foldery w języku niemieckim na temat Szwajcarii oraz landów niemieckich.
Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną p.t.: „Kraje Europy”, przygotowaną przez uczennice klasy III g podsumowującą zgromadzone w tym dniu informacje na temat państw europejskich.
Wszystkim nam bardzo się podobało i z niecerpliwością oczekujemy na prezentację kolejnego projektu, który odbędzie się już za rok.
Agata Wabno
klasa III gimnazjum