Sadzenie jodełek

3 października 2018

W środę 26 września , na uczniów i pracowników naszej szkoły, czekało niecodzienne zadanie, którego podjęliśmy się z niekłamanym entuzjazmem.
W piękne jesienne popołudnie, udaliśmy się na działkę Stowarzyszenia Jodłówki Tuchowskiej i Jej Mieszkańców, aby posadzić tam sto sadzonek jodły, podarowanej naszej społeczności przez Nadleśnictwo Gromnik.
Akcja odbyła się w ramach projektu, który nasza szkoła realizuje w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości i miała na celu uczczenie w sposób szczególny tego radosnego jubileuszu, a przy okazji zwrócenie uwagi na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne kraju ojczystego, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.

Zastanawiacie się zapewne dlaczego wybraliśmy akurat jodełki, a nie np. brzozy czy dęby, które są łatwiejsze w uprawie i pielęgnacji ? Otóż wybór sadzonek nie był przypadkowy. Zdecydowaliśmy się na jodły, gdyż od tego drzewa pochodzi nazwa naszej miejscowości – Jodłówka.
W przedsięwzięciu: ,, STO JODEŁEK NA STULECIE’’, dzielnie wspierali nas rodzice, udzielając cennych ogrodniczych porad i udostępniając miejsce naszym roślinkom także w przydomowych ogródkach, gdzie otoczone będą należytą troską i pielęgnacją, aż wyrosną z nich potężne, silne iglaki.
Pamiętajmy, że las jest naszym wspólnym dobrem. Wspólnie więc powinniśmy o niego dbać.
Troszczyć się musimy także o naszą ziemię ojczystą . Żyjemy w Polsce niepodległej, wolnej, suwerennej. Pamiętajmy , że to my- obywatele, codziennie na nowo tworzymy swoją Ojczyznę . Budujemy ją pieczołowicie z małych, codziennych spraw i działań. To od naszych prozaicznych zmagań i starań, zależeć będzie wkrótce przyszłość pokoleń.
Patrząc na rezultat wykonanej w środę pracy, jesteśmy przepełnieni radością, bo żywimy nadzieję, że być może za sto lat, z maleńkich, delikatnych sadzonek , troskliwie umieszczonych przez nas w ziemi, wyrośnie potężny, dumnie szumiący las, który przyniesie odpoczynek ludziom i da schronienie dzikim zwierzętom.
E.B.