Do akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile 2021 zaprasza organizator Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, jego bohaterów i bohaterek. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.

Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Przypominać o tym wydarzeniu ma nam żółty żonkil. Dlaczego akurat ten kwiat? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata w rocznicę powstania przychodził z żonkilami pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim i inni ludzie z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil to symbol zbiorowej pamięci o wybuchu powstaniu w getcie warszawskim.

Zapraszamy uczniów klas I – VIII do wzięcia udziału w akcji „Żonkile 2021”:
wykonajcie żonkila z papieru, bibuły jako kompozycję przestrzenną bądź pracę malarską (rysunek, plakat),
udekorujcie dom, okno żonkilami żywymi bądź z papieru,
obejrzyjcie 19 kwietnia filmy edukacyjne o powstaniu w getcie warszawskim (zostaną udostępnione na stronie szkoły dla wszystkich grup wiekowych).

Szablon żonkila:
https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf
Instrukcja składania żonkila:
https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks

Zróbcie zdjęcie i prześlijcie je do wychowawcy do 23 kwietnia.

Wspólnie uczcijmy pamięć ofiar powstania.

Materiały edukacyjne na temat powstania w getcie warszawskim

Na kanale Muzeum POLIN (https://www.youtube.com/c/MuzeumPOLIN_official/videos) znajdują się filmy: „Będę pisać” dla klas 4-6, „Muranów – dzielnica północna” dla klas 7-8 i słuchowisko na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”. Przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich materiały w ramach akcji Żonkile 2021 można również obejrzeć na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN (https://www.facebook.com/edumuzeumpolin/).