Niepodległościowy Bieg po Flagę

3 października 2018

20 września o godzinie 8:30, wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz koledzy z Domu Wczasów Dziecięcych i ich opiekunowie, zgromadzili się na przyszkolnym boisku. Cel spotkania był wyjątkowy! W tym dniu miał się odbyć, długo oczekiwany Niepodległościowy Bieg po Flagę, zorganizowany w celu uczczenia przypadającej w tym roku, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pani Dyrektor Katarzyna Osika, powitała naszych gości i przedstawiła zebranym cel wyprawy, jakim była eskapada na Brzankę, zdobycie Flagi Polski i przekazanie jej, z należnym barwom narodowym szacunkiem, pod pieczę społeczności szkolnej.

Ekspedycja zorganizowana była w formie gry terenowej- podchodów.
Uczniowie naszej szkoły stanowili grupę uciekającą; wybiegli w trasę jako pierwsi, zostawiając po drodze wskazówki i zadania dla grupy pościgowej, którą tworzyli koledzy z DWD.
Pierwszym zadaniem, jakie przygotowaliśmy dla przeciwnika, było ułożenie z rozsypani wyrazowej hasła, stanowiącego zarazem motto naszej wędrówki: BIEGNIEMY PEŁNI WDZIĘCZNOŚCI, ZA DAR NIEPODLEGŁOŚCI !
Utrudnialiśmy pościg także poleceniami rozwiązania krzyżówki niepodległościowej i koniecznością odpowiadania na pytania dotyczące historii Polski, wiedzy o naszej miejscowości oraz znajomości sylwetki patrona szkoły. Ostatnim zadaniem pozostawionym na szczycie Brzanki, było śpiewanie pieśni patriotycznych. Czekaliśmy w ukryciu na rozśpiewaną grupę pościgową, a po usłyszeniu hasła, odpowiedzieliśmy odzewem i wybiegliśmy z lasu na spotkanie kolegom. Od tej chwili stanowiliśmy już jeden zespół i wspólnie zdobywaliśmy , a potem z dumą nieśliśmy, biało-czerwoną Flagę Polski do szkoły. Chociaż zmęczenie dawało się we znaki, piekły poranione od trekkingowych butów stopy, wszyscy dzielnie dotrwaliśmy do kresu wędrówki.
Na dziedzińcu powitała nas cała społeczność szkolna i przedstawiciele DWD.
Biało-czerwony sztandar został powitany z należnymi mu honorami i czcią.
Pani dyrektor zaprzyjaźnionego Domu Wczasów Dziecięcych- Iwona Główczyk, podziękowała uczestnikom i organizatorom marszu niepodległościowego i w pięknych słowach, nawiązała do historycznego i patriotycznego celu wyprawy.
Byliśmy dumni, że biorąc udział w Niepodległościowym Biegu po Flagę, przemierzając w pocie czoła, leśne i górzyste szlaki Pasma Brzanki, mogliśmy oddać hołd bohaterom, którzy na tych wzgórzach oddali życie za Polskę wolną i niepodległą.
Dziękujemy za DAR NIEPODLEGŁOŚCI !