Nauki dawne i niedawne

24 czerwca 2014

Dnia 3.06. 2014 roku 43 uczniów z Zespołu Szkół w Jodłówce Tuchowskiej wzięło udział w wyjeździe do tarnowskiego Muzeum Okręgowego na interaktywną wystawę zorganizowaną przez UJ p t.: „Nauki dawne i niedawne”.
Wystawa składała się z kilku działów: „W świecie fal”, „Między bitem a abakiem”, oraz „Sala astronomii”. Wielkie poruszenie wywoływały stanowiska, przy których można było samemu eksperymentować, dotknąć, usłyszeć i zobaczyć na własne oczy to, o czym nie miało się wcześniej pojęcia lub znało się tylko z podręcznikowych formułek i obrazków.
Uczniowie mogli przeprowadzać eksperymenty, posługując się dawnymi urządzeniami służącymi do pomiaru czasu- od klepsydry po zegar atomowy – oraz instrumentami astronomicznymi. Mogli też prześledzić postęp, jaki dokonał się w konstruowaniu maszyn liczących. Fizycy wyjaśniali zainteresowanym, na czym polegają różne aspekty ruchu falowego, ze szczególnym uwzględnieniem dźwięku i światła.
Wystawa bardzo podobała się uczniom, którzy jednogłośnie stwierdzili, że taki sposób przedstawiania wiedzy jest dużo efektywniejszy, ponieważ doświadczenia lepiej zapadają w pamięć, niż wiedza przekazywana w teorii.