Łowczówek 2018

9 listopada 2018

W niedzielę 4 listopada na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku, nazywanym Cmentarzem Legionistów Polskich, odbył się XX Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nasza szkolna społeczność wzięła udział w tej doniosłej uroczystości.
Ceremonię rozpoczęła polowa msza święta, która została odprawiona przy cmentarnej kaplicy. Po jej zakończeniu, wójt gminy Pleśna powitał wszystkich zgromadzonych: władze państwowe z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą na czele, czcigodnych duchownych, na czele z księdzem abp. Henrykiem Nowackim, konsulów, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, posłów, senatorów i przedstawicieli rządu, służby mundurowe, przedstawicieli samorządów województwa małopolskiego; powiatów i gmin powiatu tarnowskiego. Szczególnie gorąco powitani zostali przedstawiciele kombatantów, liczne poczty sztandarowe, harcerze oraz mieszkańcy Małopolski, dzieci i młodzież oraz wszyscy dostojni goście zgromadzeni w patriotycznym sercu powiatu tarnowskiego.
Następnie głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował uczestnikom jubileuszowej ceremonii za postawę patriotyczną, za wrażliwość na sprawy narodowe i zaapelował, by pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę i spoczywają na tym uświęconym krwią miejscu, nigdy nie umarła. Wyraził nadzieję, że przedstawiciele młodego pokolenia, tak licznie zebrani na XX Zlocie Niepodległościowym; w roku w którym cała Polska świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, przekażą potomnym wiedzę historyczną o Łowczówku, by ofiara krwi przelana za ojczyznę nie poszła w zapomnienie.
Szczególnie wzruszającym momentem obrzędu, był uroczysty Apel Poległych i salwa honorowa oddana przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego.
Ceremonię zakończyło złożenie wiązanek na mogiłach bohaterów i chwila osobistej zadumy nad grobami poległych.
Poniżej kilka zdań skierowanych szczególnie do najmłodszych, którzy jeszcze nie uczą się historii i nurtuje ich pytanie, dlaczego Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy odbywa się właśnie w Łowczówku?
Cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku, upamiętnia bój pod Łowczówkiem, stoczony przez I-szą Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, walczącą po stronie Austro-Węgier, przeciwko Rosjanom.
Bój uznawany przez historyków za jeden z najważniejszych w drodze do uzyskania niepodległości, został stoczony w dniach 22 – 25 grudnia 1914 roku.
To miały być rodzinne święta… Nie były… Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, legioniści Piłsudskiego spędzili, nie przy rodzinnym stole w gronie najbliższych lecz w zimnych okopach, opłatek zastąpił im czarny żołnierski chleb, a zamiast dźwięku śpiewanych kolęd, słyszeli świst lecących kul.
Świerki wokoło ogromne,
we mgle Łowczówek tonie.
Słowa rozkazów – kolędą:
Strzelać! Przechodzą pole!
Gwizd kul muzyką świąteczną,
jęczą zranione świerki.
Ranni wołają pomocy.
W Twe Imię – Boże Wielki!
Na tym uświęconym krwią miejscu, spoczywa 516 poległych, w tym 113 Polaków z I i V Pułku Piechoty Legionów oraz żołnierze austriaccy i rosyjscy. Tutaj też pochowany jest Gustaw Gryf Łowczowski – Generał Brygady Wojska Polskiego, także uczestnik starć z grudnia 1914 roku.
Pamiętamy! Dziękujemy! Oddajemy hołd!