Wycieczka do Warszawy

24 czerwca 2015

W dniach 10 i 11 czerwca 2015 roku grupa uczniów Zespołu Szkół w Jodłówce Tuchowskiej pod opieką pani Agnieszki Osika, Elżbiety Wiejackiej i Agnieszki Maluciak po raz pierwszy w historii szkoły udała się na wycieczkę do Warszawy. Program pobytu w stolicy był bardzo bogaty i ciekawy. Nasz pobyt w Warszawie rozpoczął się w Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy zgodnie z własnymi zainteresowaniami mógł zgłębiać tajniki nauk takich jak między innymi: matematyka, fizyka, biologia czy astronomia. Poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia, poprzez zabawę, można było dowiedzieć się jak zbierane są dowody na miejscu popełnienia przestępstwa, czym jest równowaga, dlaczego łóżko fakira nie jest nie wygodne, jak zbudowane jest i jak funkcjonuje ludzkie ciało. Po wielogodzinnym pobycie w Centrum Nauki Kopernik podzieleni na grupy wiekowe uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Pałacu w Wilanowie. Z Wilanowa udaliśmy się na ulicę Wiejską gdzie mieliśmy możliwość spotkać się z Panem Posłem Michałem Wojtkiewiczem, w towarzystwie którego zwiedziliśmy budynek Sejmu, przespacerowaliśmy sejmowymi korytarzami spotykając osoby znane nam dotąd jedynie z ekranu telewizora. Pan Poseł z cierpliwością wysłuchał wszystkich pytań i udzielił odpowiedzi nawet na te najbardziej skomplikowane. Po wizycie w Sejmie był czas na obiad, który zjedliśmy w restauracji na Starówce. Po obiedzie spacerkiem dotarliśmy na Stadion Narodowy, gdzie mogliśmy zwiedzić szatnię reprezentacji narodowej, murawę, kaplicę,trybuny w tym tzw. loże vipowskie. Miłym zakończeniem pierwszego intensywnego dnia w stolicy był przejazd metrem pod Wisłą. Drugi dzień rozpoczął się lekcjami muzealnymi w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie także uczniowie zostali podzieleni na grupy wiekowe i w zależności od wieku realizowali wybrany temat. Po lekcjach muzealnych udaliśmy się na piesza wycieczkę po Starówce, Łazienkach Królewskich. Byliśmy przy pomniku Powstania Warszawskiego, Małego Powstańca, przeszliśmy ulicami związanymi z warszawskimi legendami i ich bohaterami. Po kilku godzinach zwiedzania udaliśmy się znowu do Wilanowa gdzie tym razem uczestniczyliśmy w lekcjach przyrodniczych zwiedzając ogrody wilanowskie. Po zakończeniu zwiedzania zjedliśmy obiad i nadszedł czas powrotu do Jodłówki Tuchowskiej. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów z przekonaniem, że do Warszawy pojedziemy jeszcze nie raz – bo to miasto niesamowitych kontrastów, gdzie nowoczesne budynki stanowią ciekawe tło dla budynków starszych, a przyszłość miesza się z teraźniejszością.