Pamiętamy

18 listopada 2014

W niedzielą 9.11.2014 r. odbyła się uroczystość z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 100 rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem, na którą udała się także delegacja Zespołu Szkół w Jodłówce Tuchowskiej wraz ze sztandarem.
Obchody te zorganizowano na cmentarzu wojennym w Łowczówku. Na Mszę Świętą o godzinie 11.00 przybyło wielu gości z powiatu tarnowskiego i nie tylko. Mszę koncelebrowało kilku księży, na czele z biskupem Stanisławem. Ceremonię upiększały liczne sztandary, bractwo Kurkowe, przedstawiciele harcerstwa, orkiestra wojskowa i wiele innych organizacji. Po uroczystej Mszy odśpiewano Hymn Państwowy. Następnie głos zabrali burmistrzowie: gminy Tuchów i Pleśna, wicemarszałek województwa małopolskiego. Odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.
Następnym punktem obchodów Dnia Niepodległości było złożenie kwiatów przez reprezentantów władz samorządowych i zaproszonych gości.
Od godziny 13.30 trwał piknik historyczny, gdzie między innymi odbyła się rekonstrukcja Bitwy pod Łowczówkiem.
Ten wyjazd był niezwykłą, żywą lekcją historii. Powinniśmy pamiętać o tak ważnych wydarzeniach dla naszego regionu i kraju.