Niezwykła lekcja historii

26 czerwca 2014

Dnia 18 .06.2014 r. w Zespole Szkół w Jodłówce Tuchowskiej odbyło się spotkanie z kombatantem wojennym Panem Henrykiem Atemborskim , który dzielił się z młodymi ludźmi swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej . Jako 12 – letni chłopiec brał udział w obronie oblężonej Warszawy, a cztery lata później walczył jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej pod ps. Pancernik. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany. Uczniowie z uwagą słuchali wspomnień naszego Gościa, oglądali liczne odznaczenia m.in. Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego , Krzyż Partyzancki , Krzyż Więźnia Politycznego, Krzyż Semper Fidelis , Order Przelanej Krwi za Ojczyznę, Order Męczeństwa i Zwycięstwa , Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie gorąco podziękowali Panu Henrykowi Atemborskiemu za wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu.